Časté otázky

Ako rozdeľujeme klimatizácie?

  • bytové: nástenné, podstropné, parapetné, kanálové
  • komerčné: pre kancelárie alebo obchody
  • špeciálne: vinotéky, meracie strediska, serverovne, zdravotníctvo
  • priemyselné: chladiarenské stroje, chladenie strojov

Ako si vybrať klimatizáciu?

Pre laika je to pomerne ťažké, treba brať v úvahu čo od klimatizácie očakávate, jednoduché chladenie, inteligentné pomocou snímačov pohybu a možnosťou upraviť prúdenie vzduchu mimo osôb, s vykurovaním, zo zvlhčovaním, s možnosťou miešania čerstvého, filtrovaného vzduchu s odstránením alergénov a baktérií, počet miestností ktoré chcete chladiť atď. Ďalej je potrebné stanoviť správny výkon, záleží na veľkosti a skladbe objektu, orientácií, veľkosti okien, tepelných ziskov z rôznych zdrojov (okná, počítače, televízia, šporák, počet ľudí,...). Preto je najlepšie nechať si poradiť u odborníka, ktorý Vám navrhne správny výkon po prepočítaní tepelných strát a odporučí správny model podľa Vašich požiadaviek.

Môžem klimatizáciou kúriť?

Vykurovanie klimatizáciou sa radí medzi najlacnejšie, najefektívnejšie a najrýchlejšie vykurovanie vôbec (až A++++), teplý vzduch vyhreje vašu izbu naozaj v priebehu niekoľkých minút, potom nastavenú teplotu komfortne a presne udržuje. Niektoré modely vedia pomocou senzorov rozoznať prítomnosť osôb v priestore, v prípade, že v miestnosti nikto nie je, prepnú sa do nastaveného ekonomického módu a tým šetria Vaše náklady, ale aj zabezpečia komfort ovládania. Je potrebné vedieť do akej vonkajšej teploty budete klimatizáciu na vykurovanie využívať, podľa toho treba vybrať model, ale aj výkon, tu sa spravidla prejavujú rozdiely medzi lacnejšími a drahšími jednotkami. Niektoré modely Vám zabezpečia úplný komfort aj pri -25°C.

Aká je hlučnosť klimatizácie?

Platí, že vyššie rady klimatizačných jednotiek majú zníženú hlučnosť na minimum, vnútorná jednotka neruší ani v noci počas spánku, prevádzku jednotky nie je takmer vôbec počuť. Hladina akustického tlaku môže byť len 19 dBA! Vonkajšie jednotky osadené invertorovým kompresorom sú tiež veľmi tiché, rozdiel môže byť medzi rôznymi značkami, najlepšie je overiť si to v praxi, napríklad v našom showroome, kde to môžete sami reálne posúdiť.

Môže klimatizácia spôsobiť zdravotné problémy?

Pri nesprávnom používaní a umiestnení naozaj môže klimatizácia spôsobiť prechladnutie alebo vysušenie sliznice a tým možný zápal dýchacích ciest. Ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad nič z tohto Vám nehrozí:

  • nechlaďte miestnosť na väčší rozdiel ako 7-8 C° proti vonkajšej teplote
  • pri inštalácií jednotku umiestnite tak, aby nefúkala priamo na miesto kde sa zdržujete
  • nechajte jednotku pracovať priebežne, nechladte nárazovo a s veľkým výkonom
  • ak už potrebujete vychladiť nárazovo, prepnite jednotku do plného výkonu na krátku dobu a potom ju vráťte späť do automatiky
  • v prípade potreby si ku klimatizácií pridajte aj zvlhčovač, ak neplánujete klimatizáciu zo zvlhčovaním
  • dodržaním niekoľkých jednoduchých pravidiel sa vyhnete akýmkoľvek problémom a môžete si vychutnávať komfort a pohodu bez rizika

Môžem klimatizáciou chladiť, vykurovať viac miestností?

Áno, klimatizáciou je možné vychladiť, prípadne vykúriť celý dom. Určené sú na to multisplitové jednotky, kde je možné na jednu vonkajšiu jednotku pripojiť dve až päť vnútorných jednotiek, prípadne centrálne umiestnenou kanálovou jednotkou so zvýšeným externým statickým tlakom a vzduchotechnickými rozvodmi do jednotlivých miestnosti, napr. ako pri vetracej rekuperačnej jednotke.

Prihlásiť sa

Menu